Váš názor: porody doma nebo v porodnici?

28. března 2012 v 18:01 | Creencia
Ve společnosti se hodně diskutuje na různá témata a názory lidí se liší. Občas se svými kamarády na nějaký "společenský problém" narazíme, diskutujeme, hádáme se.. :) naprostá bitva argumentů :)
Tak jsem se rozhodla, že čas od času dám na blog nějaké téma na diskusi, protože mě opravdu zajímá váš názor. Rozhodně vás nebudu chtít svým článkem přesvědčit o svém názoru, mělo by to spíš jen takový sdělovací a informační charakter a byla bych orpavdu vděčná, kdybyste se formou komentářů a ankety přidali k diskuzi a sdíleli svůj postoj s ostatními :)

Takže téma, na které jsme nedávno s kamarády narazili, bylo:
Porod doma nebo v porodnici?

Můj názor je jednoznačný: porod v porodnici. Člověk nikdy neví, co se může stát. I naprosto klidný průběh těhotenství a samotného porodu se může během vteřiny změnit v boj o záchranu jak maminky, tak miminka. I když budete mít doma profesionální porodní bábu, tak resuscitační přístroje, nástroje a léky na zastavení krvácení asi těžko.
Chápu argumentaci oponentů, že domácí prostředí je pro rodičku příjemnější, že v nemocnici je neosobní přístup personálů... Ale musíme si urovnat priority: je přednější pohodlí rodičky nebo zdraví miminka?
I když porody jsou přirozenou věcí a ještě naše prababičky rodily víceméně v pohodě doma, nesmíme zapomenout, že přesunem porodů do porodnic rapidně klesla novorozenecká úmrtnost, což o něčem také vypovídá (věděli jste, že v ČR je nejmenší procento novorozenecké úmrtnosti v Evropě a asi 3. ve světě? ;)).
Pokud se vrátím k tomu nemocničnímu prostředí, atmosféře a přístupu lékařů a sestřiček, tak si myslím, že na základě jedné špatné zkušenosti by se neměly odsuzovat všechny porodnice. Ze zkušenosti známých vím, že jsou i dobré (například porodnice ve Slaném byla vyhlášena jako nejlepší ve Středočeském kraji a na "Apolináře" v Praze si ani paní L. nestěžovala ;) ) .

Ale je fakt, že pokud bych mohla, tak bych ty porodní sály trošku zútulnila :) Třeba v Německu nebo v USA maminky rodí v samostatném pokoji, který je hezky vymalován, mají k dospozici televizi, hudbu, žebřiny, gymnastické míče a další pomůcky na uvolnění a vůbec. Jenže to by musely být peníze, že?

A jaký máte názor vy? Porody doma nebo v porodnici? Je přednější pohodlí maminky nebo zdraví miminka?
Budu se těšit na vaše komentáře ;)
 


Komentáře

1 PISTÁCIE PISTÁCIE | Web | 28. března 2012 v 18:26 | Reagovat

Pohodli nepohodli, maminka by to mela chvili vydrzet, jde v prvni řadě o bezpečí a zdraví dítěte, a tu nejlepsi peci a asistenci u porodu ziska podle me jedine v nemocnici, doma nemusi byt vsepotrebne k porodu,a co kdyz se nakonec stane, ze se bude muset udelat cisarsky řez ? .. jako me se to rika, kdyz sem porod nezazila, taky asi bych chtela pohodi, ale predevsim by se melo myslet na to dite,a nevymyslet, nejaky porody do vody, doma a podobne. to by se melo pustit z hlavy !!!! podle me

2 Niky Niky | 28. března 2012 v 19:23 | Reagovat

Ahoj, máš moc hezkej blog a super články. Nehlásla by si mi prosím tady: http://soutez.ferovaskola.cz/videos/sikulky/. Jde o kluka na vozíčku(stačí kliknout na ty hvězdy pod videem) Předem moc děkuju za podporu! :-)

3 any any | Web | 30. března 2012 v 10:34 | Reagovat

tohle je opravdu o názoru.. nemám nemocnice ráda, proto bych volila domácí prostředí... ale na druhou stranu se můžou objevit nějaké komplikace a mohlo by to ohrozit na životě jak matku tak miminko.. takže vyhrává jednoznačně porodnice..

4 Werča Werča | Web | 1. dubna 2012 v 19:19 | Reagovat

Mám naprosto stejný názor jako ty. Komplikace můžou přijít vždycky a v nemocnicích jsou přeci jen lépe vybavení a lépe připraveni než my doma. Chápu, že matky se cítí doma lépe, ale důležitější je zdraví. Matky i miminka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama