Pár slov o Václavu Havlovi

18. prosince 2011 v 16:27 | Creencia
Jsem porevoluční dítě, nezažila jsem komunistický režim ani Sametovou revoluci. A události z převratu roku 1989 znám jen z vyprávění rodičů, z dokumentů v televizi a z dějepisných knížek.
Václava Havla považuji vedle T.G. Masaryka za největší osobnost české státnosti. Když se řekne "demokracie", je to právě Václav Havel, kterého si jako prvního vybavím.
Havlova popularita během jeho prezidentského mandátu u českého národa klesala, ale ve světě zůstal nadále uznávanou a známou osobností evropské politiky. Žila jsem v Německu, a když jsem ve škole povídala o svém původu a o ČR, vždycky se mě nějaký dospělý člověk zeptal na Václava Havla. V té době jsem pochopitelně neznala všechny souvislosti a divila jsem se, s jakým zájmem dokáží o Havlovi mluvit i několik desítek minut. A když jsem byla minulý rok v Anglii, tak i můj hostdad vedle aut Škoda, českého piva a Karlova mostu znal jméno Václava Havla (ačkoliv si myslel, že už dávno zemřel).

Kromě jeho odbojářských a politických aktivit byl Václav Havel i dramatik a spisovatel. Zítra jdu do divadla Na Zábradlí, kde Václav Havel působil, na divadelní hru "Česká válka"- hra o tzv. Třetím (protikomunistickém) odboji...
Je to opravdu symbolická náhoda....
 


Komentáře

1 Lady Ettel Lady Ettel | Web | 18. prosince 2011 v 17:48 | Reagovat

asi bych si přála být předrevoluční dítě..až teď jsem si uvědomila, co vlastně Václav Havel znamenal pro naše novodobé dějiny, kolik významných lidí ho uctívalo a kolik jich teď truchlí..

2 Pistácie Pistácie | Web | 18. prosince 2011 v 19:12 | Reagovat

musim rict, ze nedavno jsem na to myslela, a rikala si, az jednou Havel umre, tak to bude statni smutek a nestesti... a ono je to tady. fakt velky šok dneska. necekal to asi nikdo, i kdyz cekal, protoze byl starsne nemocnej, vyhublej a podobne, ale i tak je to šok.
ale jdeme dal. prijdou dalsi smrti, ale je mi jasny, ze ted az do konce tohoto roku nebude v tv nic jinyho.... je to smutny ze umrel, ale stejne by se to podle me stalo do konce roku... :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama